Botoks Ankara

  Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Onarılmak istenen bölgenin üzerine uygulanabilir. Bütün kaslara etki etmekten ziyade uygulanan bölgeye etki edebilmektedir. Kırışıklıklardan ve ciltteki istenmeyen çizgilerden kurtulabilmek için uygulanabildiği gibi göz tembelliği, aşırı terleme, kronik migren, göz seğirmesi gibi durumların tedavisinde de botoks Ankara kullanılabilir. Etki süresi yapılan bölge ve kişinin yaşı gibi etkenler sebebiyle değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama botoks etki süresi 3-4 ay arasıdır. Yazımızın geri kalan kısmında botoks ile ilgili merak edilenleri anlatacağız. Botoks Ankara uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir ve kliniğimizi arayıp Op. Dr.  Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Kimler Botoks Ankara Yaptırabilir?

  Ciddi bir sağlık problemi bulunmayan 18 yaşını doldurmuş kişiler botoks yaptırabilir. Ancak ALS hastalığı, sinir sistemi hastalığı, motor nöropatisi (kas güçsüzlüğü) bulunan hastalara botoks uygulaması yapılamayabilir. Gebelik ve emzirme dönemindeki annelere botoks uygulaması önerilmez.

  Ankara Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Bolinium toksin elde edildikten sonra seyreltilerek hastaya enjekte edilecek hale getirilir. Bu sayede geçici olarak sinirlerin etkisinin yitirilmesi sağlanır. Bu uygulama yapılırken anestezik ilaca gerek görülmediği gibi botoks uygulaması yapılan bölgeye lokal anestezi kremi sürülebilir. Botoks uygulaması yapılırken enjekte işlemi ortalama 15 dakika sürer. Botoksun etkisini gösterme süresi ise yaklaşık 3 gündür. Yani botoks yapıldıktan sonra 4. günden itibaren etkisini göstermeye başlar ve yapıldıktan 1 ay sonra en üst etkinliğine ulaşır. Uygulamanın 3.- 4. ayından sonra ise etkinliğini kaybetmeye başlayabilir. Etkinliğini tamamen kaybetme süresi 4 – 6 aydır. Etkinliğini kaybeden botoks yenilenebilir. Aynı bölgedeki botoksun birkaç defa yenilenmesiyle o bölgede bulunan kaslar gevşeyip botoksun daha uzun süre etkisini sürdürmesini sağlayabilir.

  Botoksun Kullanım Alanları Nelerdir?

  Botoks, kozmetik alanda kullanıldığı gibi tedavi alanında da kullanılabilmektedir. Botoks uygulamasıyla kasların rahatlaması sağlanabildiği için yüz felci olan hastaların tedavisinde kullanılabilir. Bunun dışında migren, aşırı terleme, göz seğirmesi, göz tembelliği gibi durumlarda botoks tedavisinden yararlanılabilir.

  Botoks ile Terleme Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

  Terleme sorununun günümüzde sebebi tam olarak tespit edilememiştir. Kullanılan kozmetik ürünler bu sorunu geçici olarak giderse de kozmetik ürün kullanımı kalıcı bir çözüm yolu değildir. Günümüzde koltuk altı, el, ayak bölgelerine uygulanan botoks ile terleme sorunu 4 – 6 ay arasında giderilebilir. Ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte 4 – 6 ay sonrasında botoksun etkisini yitirmesiyle aynı sorunla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda kişinin tekrar botoks yaptırması gerekebilir. Tedavinin tekrarlanması yeni botoksun daha uzun süre kalıcı olmasına etki edebilir.

  İşlem öncesinde test yapılarak aşırı terleme olan bölge tespit edilir ve bu kısma botoks enjeksiyonu yapılarak hastanın bu sorundan kurtulması sağlanabilir.

  Yüzde Hangi Bölgelere Botoks Uygulanabilir?

  Botoks ile kaşlar kuyruk kısmından kaldırılabildiği gibi kaş ortasındaki çizgiler de alınabilir. Gülerken üst diş eti görünen hastalara botoks enjeksiyonu uygulanıp hastanın daha estetik bir gülüş kazanması sağlanabilir. Kare yüz görünümüne sahip ve diş sıkma problemi olan yani masetter kası kuvvetli olan kişilere masetter kası bölgesine yüzü daha oval ve kadınsı göstermek amacıyla botoks enjeksiyonu uygulanabilir. Burun ucu ve burun üstü gibi bölgelere de botoks enjeksiyonu uygulanabilmektedir.

  Botoks Uygulaması Ne Kadar Sıklıkla Yaptırılabilir?

  Botoks uygulaması arka arkaya yapıldıkça kaslar zayıflar ve bu nedenle botoksun etki süresi de uzar. 5-6 kere botoks yaptırıldıktan sonra etki süresinin arttığı fark edilir. Botoks uygulama sıklığı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Botoksun kalıcılık süresi, kişinin botoksu parçalama hızına, mimik potansiyeline, kas aktivitesine göre değişiklik gösterebilir.

  Botoks Ağrılı mıdır?

  Botoks için kullanılan iğneler çok ince olduğu için verdiği ağrı hissiyatı çok yüksek değildir. Ancak ilacın içindeki maddeden kaynaklanan hafif yanma hissi oluşabilir. Vereceği hissiyat genellikle çok rahatsız edici değildir ve çoğunlukla lokal anestezi kreminin kullanımına gerek kalmaz. Ancak yapılacak uygulamadan çekiniyorsanız doktorunuza bu durumu söyleyip botoks yapılacak bölgeyi anestezik kremle uyuşturmasını isteyebilirsiniz.

  Botoks Ankara Uygulaması Sonrası Ne Olur?

  Botoks uygulaması sonrası botoks enjeksiyonu yapılan bölge belirli bir miktarda ödem tutabilir. Bu durum normal karşılanmaktadır. Ödem genellikle birkaç gün içinde geçer ve kişinin günlük hayatına dönmesine engel değildir.

  Ankara Botoks Fiyatları 2023

  Botoks uygulaması günümüzde kozmetik ve tıp alanında kullanılabilmektedir. Yapılan uygulama bölgeye ve hangi amaca hizmet ettiğine göre değişiklik gösterebilir. Yüz, koltuk altı, ayak, boyun gibi pek çok alana botoks enjeksiyonu farklı amaçlarla yapılabilmektedir. Hem botoks enjeksiyonun yapılma amacı hem de yapıldığı bölge kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu durumda Ankara botoks fiyatları 2023 de kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Botoks enjeksiyonu hakkında fiyat bilgisi almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?