Cilt Kanseri Tedavisi Ankara

  Cilt kanseri güneş ışınları nedeniyle ya da genetik faktörler dolayısıyla oluşabilmektedir. Cilt kanseri tedavisinde erken tanı, diğer kanser türlerinde olduğu gibi önemlidir. Cilt kanseri erken tanısı için kişinin kendi vücudunu tanıması ve yeni oluşan ben, leke gibi durumları takip etmesi gerekmektedir. Yeni oluşan ve normalden farklı görünen benler cilt kanseri habercisi olabilir. Bu tür benlere kötü huylu ben denir. Kötü huylu benler; doğuştan gelmeyen koyu renkli, kaşınan ve kabuk oluşturabilen benlerdir. Cilt kanseri tedavisi Ankara hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Cilt Kanseri Türleri

  Cilt kanseri üç farklı türe ayrılır:

  Bazal Hücreli Kanser

  En sık görülen kanser türlerindendir. Genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülür. Vücudun güneş gören yerlerinde oluşabilmektedir. Kabuk bağlayıp kaşınan açık yaralar ve kırmızı lekelenmeler bazal hücreli kanserin belirtisi olabilir. Vücuda yayılım yapmaz.

  Melanom

  Cilt kanser türleri arasında en az rastlanan kanser türüdür. Genç yaşlarda görülebilir. Cilt kanserleri arasında ise en tehlikeli olan tür melanom kanseridir. Cilde rengini veren melanosit hücrelerinin kötü huylu olarak çoğalması durumunda melanom türü kanser oluşabilmektedir. Erken teşhis edilmemesi durumunda diğer organlara da sıçrayabilir. Bu tür kanser oluşumu güneş ışınlarının etkisiyle oluşabileceği gibi genetik faktörlerden dolayı da oluşabilmektedir. Vücudun herhangi bölgesinde oluşabildiği gibi siyah, pembe, kahverengi, mavi renklerde lekelenmelerle kendisini gösterebilir.

  Skuamöz Hücreli Kanser

  Skuamöz hücresi cildin orta ve dış katmanlarında bulunabilir. Skuamöz kanser türü de bu bölgede hücrelerinde gelişebilir. Solaryum gibi makineler ya da güneş ışınlarına maruz kalınması skuamöz hücreli kanser oluşumuna sebep olabilir. Boyun, saç derisi ve eller bu kanser türünün sık görüldüğü yerlerdir. Ayrıca genital bölge gibi vücudun güneş görmeyen kısımlarında da çıkabilir. Lenf bezleri ve iç organlarına yayılabilen bir kanser türü olduğu için tedavisinde erken tanı önemlidir.

  Cilt Kanseri Belirtileri

  Cilt kanserinde diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı önemlidir. Cilt kanseri belirtileri; kahverengi ya da pembe lekelerin oluşumu, yeni ben oluşumu ya da var olan benlerin büyümesi şeklinde kendini gösterebilir. Benlerin asimetrik oluşu ve farklı renklerde gözlenmesi de cilt kanseri belirtisi olabilir. Cilt kanseri erken teşhis edildiği taktirde başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  Cilt Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

  Kişinin kendisini tanıması ve vücudunda oluşan izleri takip etmesi gerekmektedir. Eğer vücutta yeni oluşmuş bir leke, ben varsa bunun boyutu ve büyüme hızı, rengi, durumu incelendikten sonra bir sorun olduğu fark edilirse bir doktora başvurulmalıdır. Vücutta oluşan değişimler doktor tarafından incelenir ve gerekli durumlarda benden parça alınabilir. Benden parça alımı kanserli hücre olup olmadığını tespit etmek için yapılabilir. Çıkan sonuca göre tedavi başlatılabilir.

  Cilt Kanseri Tedavisi

  Cilt kanseri tedavisi kanserin türüne, büyüme hızına ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Asıl amaç kanserli bölgedeki tedavinin o bölgenin işlevini yitirmesine neden olmadan etki etmesidir. Cilt kanseri oluşumu genellikle güneş gören bölgelerde olduğu için kanser tedavisi sürecinde estetik görünümün güzel olması için uğraşılabilir.

  Cilt Kanseri Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

  Cerrahi tedavi

  Cilt kanserinin esas tedavisi tümörün cerrahi olarak genişçe çıkarılmasıdır. Tümörün temizlendiğinden emin olunduğunda oluşan yara yeri çeşitli ameliyat teknikleri ile kapatılır.

  Radyoterapi

  İleri yaşlardaki kişilere ve ameliyata uygun olmayan tümöre sahip kişilere bu tedavi türü uygulanabilir. Bu yöntemde X ışınları ile kanserli hücre tedavi edilebilir.

  Kemoterapi

  İleri yaşlardaki kişilere ve ameliyata uygun olmayan tümöre sahip kişilere bu tedavi türü uygulanabilir. Bu yöntemde kemoterapi içeren kremler kanserli bölgeye ömür boyu sürülmektedir. 

  Cilt Kanserinden Korunma Yolları

  Güneş ışınlarının zararlı olduğu vakitlerde dışarıda bulunmamak ve eğer dışarıda bulunulması gerekiyorsa yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanıp güneşin zararlı ışınlarından uzak durmak faydalı olabilir.

  Kişinin vücuttaki kontrollerini kendisinin sağlayıp yeni bir ben ya da lezyon oluşması ve bu oluşumların normal dışı seyretmesi durumunda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

  Ankara Cilt Kanseri Tedavisi Fiyatları

  Cilt kanserinde erken tanı koyulması önemlidir. Kişi kendi vücudunu kontrol ederek normalden farklı bir durum gördüğünde uzman bir hekime başvurulmalıdır. Cilt kanserinin farklı türleri vardır. Uygulanacak tedavi kanser türünün tespit edilmesinden sonra belirlenebilir. Cilt kanseri tedavisi Ankara fiyatları da uygulanacak tedavi yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Cilt kanseri tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?