Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara

  Kepçe kulak, erkek veya kadın fark etmeksizin her bireyde görülebilen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak durumu genellikle çocuk yaşlardan itibaren anlaşılabilen bir durumdur. Tedavi edilmediği taktirde sağlık açısından kişiye bir sıkıntı yaratmaz fakat kişinin estetik açıdan kaygı hissetmesine neden olabilir. Özellikle kişiye karşı takınılan alaycı tutum ve yorumlar özgüven eksikliğine neden olabilir. Kepçe kulak durumu kişinin gizlemeye çalıştığı bir sorun haline gelmeden ve sosyal hayatında olumsuz etkiler yaratmadan çözülebilir. Yazımızın devamında kepçe kulak ameliyatı ile ilgili merak edilenlere yer vereceğiz. Kepçe kulak hakkında Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu ile görüşüp randevu alabilirsiniz.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  Tıp dilinde “prominent ear” diye bilinen kepçe kulak estetik bir problemdir. Kepçe kulak, kulağın üst yarısındaki kıvrımın yeterince oluşmadığı durumda görülür. Bunun yanında kulağın alt yarısında bulunan çukurun geniş olmasından kaynaklanır. Kepçe kulak sağlık açısından bir sorun yaratmasa da estetik açıdan rahatsız edici bir duruma neden olabilir. Özellikle çocuklarda dalga konusu olabilen bu durum psikolojik sorun yaratabilir. Bu durum yetişkinlik dönemlerinde de psikolojik sorunların yanında sosyal açıdan sorunlar da yaratabilir. Basit bir operasyon olan kepçe kulak ameliyatı, kulağın görünümünden rahatsız olan herkese uygulanabilir ve kişinin estetik açıdan istediği görüntüye sahip olmasına yardımcı olur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatı çocuk yaşlardan itibaren uygulanabilecek bir ameliyattır. Bunun nedeni kulağın gelişimini 5 ile 6 yaşlarında %80 oranında tamamlamasıdır. Kepçe kulak, her yaş grubunda sorunlar yaratabileceği gibi özellikle çocuk yaşlarda psikolojik sorunlara yol açabilir ve çocuklar için travma oluşturabilir. Bundan dolayı kepçe kulak ameliyatının küçük yaşlarda yapılması önerilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak ameliyatı uzun süren bir ameliyat değildir. Bu ameliyat 1-1,5 saat arasında tamamlanır. Tabii bu zaman dilimi hastanın kulak yapısına ve yapılacak işlemlere göre değişiklik gösterir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatında amaç kulağı ideal bir seviyeye getirmektir. Kepçe kulak ameliyatı farklı teknikler ile yapılabilir.

  Bu operasyon esnasında kulağın arkasına küçük bir kesi uygulanır. Bu kesiden atılan dikişler ile kulak ideal konuma getirilir. Eğer gerek duyulursa bazı kıkırdak dokular da çıkartılabilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kepçe kulak ameliyatının ardından kulak arkasında küçük bir kesi izi kalabilir. Ameliyatın ardından kulakların yeni şeklini korumak için bant kullanımına geçilir. İlk olarak hacimli bir bant kullanılırken daha sonra daha ince bir bant tercih edilebilir. Bant kullanımında doktorun tavsiyesine uyulmalı ve gece bant kullanımına dikkat edilmelidir.

  Gerçekleştirilen ameliyatın ardından dikişler bir hafta içinde alınır. Ya da bunun yerine eriyen dikişler de tercih edilebilir. Ameliyattan sonra kalıcı başarı sağlamak için kulağı bükecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Hasta yaklaşık 1 haftanın ardından sosyal hayatına geri dönebilir. Ameliyat küçük yaşlarda yapıldığı takdirde aile daha dikkatli olmalıdır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Takılan Bant

  Kepçe kulak ameliyatı hakkında merak edilenlerden biri de bant kullanımının nasıl olacağıdır. Özellikle yetişkin ve çalışan bireyler tarafından merak edilen bir sorudur. Kepçe kulak ameliyatının ardından kulakların yeni şeklinde sabitlenmesi ve darbeden korunması için bant kullanımı önemlidir.

  Ankara Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

  Kepçe kulak estetiği kalıcı sonuçlar veren bir operasyondur. Bu nedenle steril bir ortamda gerçekleştirilmeli ve güvenilir bir doktor tarafından yapılmalıdır. Kulak estetiğinde her hastanın ihtiyaçları ve istekleri farklıdır. Kulak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulağın aşırı kepçe olması gibi durumlar uygulanacak tedavi yönteminin farklı olmasında etkilidir. Hastanın ameliyat korkusu olduğu taktirde lokal anestezi yerine genel anestezi yöntemi tercih edilebilir.  Kepçe kulak estetiğinde tek bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir. Uygulanacak yöntemler fiyatın belirlenmesinde etken rol oynar. Kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?