Terleme Tedavisi Ankara

  Terleme, ortamın ısısının artışında ortaya çıkan bir olaydır. Bu olay vücudun ısısını dengelemeye ve tuz oranını dengeleyip vücut toksinlerini atmaya yardımcı olabilir. Terleme gerçekleştiği sırada aslında vücudumuz ortam şartları içinde vücut ısısını dengelemeye çalışmaktadır. Kısacası terlemek normal bir eylemdir. Ancak bazı durumlarda kişi normalden fazla terler ve bu durum onu rahatsız edebildiği gibi sosyal çevresinin de kokuya bağlı olarak rahatsız olmasına neden olabilir. Siz de aşırı terleme tedavisi Ankara problemi yaşıyorsanız kliniğimizi arayıp Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Terleme Nedir, Nedenleri Nelerdir?

  Terleme insan vücudundaki ısıyı ve tuz oranını dengeleyen ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan doğal, fizyolojik bir olaydır. Ancak bazı durumlarda kişi normalden fazla terleyebilir ve bu durum kişinin kendini rahatsız hissetmesine sebep olabilir. Aşırı terleme durumuna hiperhidroz denir. Aşırı terleyen kişilerin terleme bezi bulunan bölgeleri sürekli ıslak olabilir. Bunun sebebi sempatik sinirlerin aşırı uyarılması olabilir. Diyabet, acı veya baharatlı besin tüketimi, C ve D vitamini eksikliği, stres, kalp rahatsızlığı, aşırı kahve tüketimi hiperhidrozu tetikleyebilir.

  Aşırı Terleme Tanısı Nasıl Koyulur?

  Terleme herkesin yaşadığı bir olayken kişinin normalden fazla terlemesi ve terleme bezi bulunan bölgelerin sürekli ıslak olması durumunda kişiye aşırı terleme tanısı koyulabilir. Bu duruma primer hiperhidroz denir. Tanının koyulabilmesi için kişide en az 6 ay süren belirtilerin bulunması gerekir. Bu belirtiler arasında terlemenin kişinin hayat kalitesini bozması, 25 yaşından önce ortaya çıkıp hastanın en az haftada 1 kez terleme atağı geçirmesi sayılabilir. Ayrıca aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin terleme olan bölgelerinde mantar enfeksiyonu yaşaması sık görünen bir problemdir.

  Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin hasta öyküsü incelenir. Ailesinde terleme problemi olan kişinin terleme problemi yaşama olasılığı diğer kişilere oranla daha fazla olabilir. Kişinin aşırı terleme sorunu bölgesel değil de genel ise kan testleri uygulanabilir. Ayrıca kan basıncı ve kiloya da bakılabilir. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra kişiye en uygun tedavi yöntemi seçilip tedaviye başlanabilir.

  Topikal Tedaviler

  Topikal tedavi yöntemi ilaç kullanımı ile uygulanır. Kullanılan ilaçlar yan etki yapıp kişide batma, hassasiyet oluşturabilir. İlacın etki etme süresinin de uzun olması bu yöntemin dezavantajları arasında sayılabilir.

  Botoks Tedavisi

  Botoks, son yıllarda en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Aşırı terleme olan bölge nişasta testi ile tespit edilir ve bu bölgeye ilaç enjekte edilir. Enjeksiyon sırasında ağrı hissedilmez. Ancak oluşabilecek ağrının da en aza indirilmesi için uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülebilir.  Bu uygulama 15 – 20 dakika sürebildiği gibi uygulanan bölgedeki ter kokusunu da yok edebilir. Tedavinin etki süresi kişiden kişiye ve uygulanan bölgeye göre 6-10 ay arasında değişiklik gösterebilir.

  İyontoforez Tedavisi

  İyontoforez aşırı el ve ayak terlemesi olan kişilere uygulanabilir. Metal plaka ya da elektrolit solüsyonu bulunan bir küvete eller ya da ayaklar koyularak düşük akımda elektrik akımı verilebilir. Bu yöntemle elektrik akımı sayesinde ter kanallarının kapatılması sağlanır. İyontoforez tedavisi gebeler için uygun değildir. Metal ortopedik implantı olan ve kalp pili bulunan kişilere de iyontoforez tedavisi uygulanamaz.

  İyontoforez tedavi uygulaması 20-30 dakika sürebilir. Başlangıçta 3 günde bir uygulanan tedavi daha sonra haftada 1 uygulanabilir. Etki süresi ise 2-12 hafta aralığında değişiklik gösterebilir.

  Kimyasal Sempatektomi

  Kimyasal sempatektomi yönteminde deri altından terlemeyle alakalı olan sinir düğümlerine sinir hasarı yapan ilaçlar verilebilir. Diğer bölgeler için terlemede artış ve sinir hasarları gibi yan etkileri olabilir.

  Cerrahi Tedavi

  Cerrahi tedavi ile koltuk altı bezleri ve terlemeyle ilişkili olan sinir düğümleri alınabilir. Fakat bu uygulamanın yan etkisi diğer bölgelerdeki terleme problemini arttırma ihtimalidir.

  Hangi Bölgelere Terleme Tedavisi Uygulanabilir?

  Terleme tedavisi terleme bezlerinin olduğu bölgelere uygulanabilir. Bu bölgeler; eller, ayaklar koltuk altı bölgesi olarak sıralanabilir.

  Ankara Terleme Tedavisi Fiyatları 2023

  Aşırı terleme problemi genetik ve hormonal etkenlerle ortaya çıkabilir. Bu durum ergenlik döneminde başlayabildiği gibi 25 yaşından sonra da ortaya çıkabilir. Kişi bu durumdan psikolojik olarak etkilenebilir ve bu durum kişinin sosyal çevresini de olumsuz etkileyebilir. Aşırı terleme, çözümü olan bir problemdir. Terlemeden rahatsız olan hastaya aşırı terleme tanısı koyulduktan sonra hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilip uygulanabilir. Bu sayede hasta, uygulanacak yöntemlerle terleme problemine çözüm bulabilir. Aşırı terleme tedavisi Ankara fiyatları da uygulanan yönteme ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Siz de aşırı terleme sorunu yaşıyorsanız kliniğimizi arayabilir; Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?