Yara İzi Tedavisi Ankara

  Yara izi tedavisi Ankara; kişinin kendisinin oluşturduğu ya da ameliyat, yaralanma gibi dış etmenlerin etkisiyle oluşan ve kişiyi rahatsız eden izlerin silinmesi tedavisidir. Bazı yara izleri kısa sürede geçip silikleşebilir. Ancak yara izinden kaynaklı olarak ya da oluşma sebebiyle bazı yara izleri kişiyi rahatsız edecek seviyede iz bırakabilir. Bu gibi durumlarda günümüz teknolojisinde yara izini geçirmeye yönelik lazer tedavisi, yara içi steroid tedavisi, cerrahi tedavi gibi uygulamalar mevcuttur. Uzman doktor tarafından yara izi oluşum sebebi saptandıktan sonra hasta için en uygun yara izi geçirme yöntemi seçilebilir. Yara izi tedavisi Ankara hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir, kliniğimiz arayıp Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.

  Yara İzi Oluşum Sebepleri Nelerdir?

  Cildimiz henüz yara oluşmamış yani normal durumdayken derideki kolajenler çapraz yapıdadır. Normal cilt ile yara izini oluşturan deri aynı yapıya sahiptir. Ancak yaranın iyileşme sürecinde cilt normal haldeyken bulunan kolajenin çapraz yapısı form değiştirip deriden farklı bir hal alabilir. Bu nedenle yara izinin doku ve görüntüsü normal ciltten farklı bir hal alabilir.

  Vücudumuz dışarıdan gelen her darbe ve kesiği tehdit olarak algılayabilir. Tehdit olarak algılaması sebebiyle de kendisini korumaya alabilir. Kendini korumaya alma hızlı bir şekilde gerçekleşmeli ve oluşan tehdit kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenle hızlıca oluşturulmuş deride görünüş ve doku bakımından farklılıklar gözlenebilir. Bu doku farklılıkları yani yara izi; kazalar, cerrahi müdahaleler, kişinin kendi vücuduna yaptığı cilt travmaları sonrasında oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda oluşan ve kişiyi rahatsız eden yara izi, kişiye uygun bir yöntem seçilerek giderilebilir.

  Kleoid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

  Kleoid, yaranın deriden dışarı taşacak şekilde iyileşmesidir. Kleoid oluşumu olan deride kızarıklık, kaşıntı, kırmızı renkli kötü bir iz bulunabilir. Kleoid bu iyileşme şekline yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıktığı gibi cerrahi yöntemle alındıktan sonra da tekrar oluşum ihtimali olabilir. Bu nedenle kleoid oluşumu daha başlangıç seviyesindeyken tespit edilip silikonlu krem ve silikonlu bandajlarla oluşumu engellenebilir.

  Vücutta Kleoide Yatkın Bölgeler

  Vücutta kleoide yatkın olan bölgeler; omuz, sırt, kulak memeleri, göğüs ön duvarıdır.

  Yara içi steroid enjeksiyonu

  Deriden kabarmaya başlayan bir yara izi içerisine steroidli ilaç enjekte edilmesi ile tedavi edilebilir. Bu yöntemde 1-1 buçuk ay aralıklara birkaç seans şeklinde kabarık iyileşmiş yara izi içerisine steroid enjekte edilir. Böylece kabarıklık söndürülebilir ve düz bir yara izi elde edilebilir.

  Fraksiyonel Lazer ile Yara İzi Tedavisi

  Fraksiyonel lazer, ciltteki onarımı sağlayan kolajenin yenilenip üretimini uyarır. Bu sayede fraksiyonel lazerler cildin yenilenmesini sağlayarak ciltte iyileşmeye neden olabilmektedir. Uygulamadan bir saat kadar önce fraksiyonel lazer uygulanacak alana anestezi etkili krem sürülerek uygulama sırasında yaşanacak olan yanma hissi giderilebilir.

  Yara izi tedavisinde uygulanılacak bölgeye göre 1540 ya 1550 dalga boyunda lazerler kullanılarak derinin alt katmanına küçük sütunlar halinde sinyaller gönderilebilir. Bu sinyaller deri altında kısa süreli bir hasar oluşturması sonucu kolajenler etkin hale gelir. Kolajenlerin etkin hale gelmesi ise derinin yeniden yapılanmasıyla yara izi görünümü azalabilir.

  Lazer ile Yara İzi Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  Lazer ile yara izi tedavisi el, yüz, kollar, bacaklar, boyun bölgesine uygulanabilir.

  Lazer ile Yara İzi Tedavisi Sonrası

  Lazer tedavisi hafif ile orta düzeydeki yara izlerini geçirebilirken derin yara izlerini tamamen geçiremeyebilir. Uygulamanın etkinlik süresi kişinin de vücut yapısına bağlı olarak 3-6 ay boyunca devam edebilir. Tedavi, 2-3 hafta aralıklarla 4 – 6 seanstan oluşabilmektedir. Alınan ilk tedavi ile birlikte lazer tedavisinin olumlu etkileri görülebilir. Seanslar attıkça tedavinin etkisi daha fazla görülebilir.

  Yanık İzi Tedavi ile Tamamen Geçebilir Mi?

  Yanık izi tedavisinde ilk müdahale çok önemlidir. Yanık izinin küçük olması yarayı tedavi edilebilir kılarken yara izinin derin olması durumu zorlaştırabilir. Derin yanık izleri kalıcı olabilir. Geniş ve derin yanıkların küçültülüp yok edilebilmesi için doku genişleticiler, skar revizyonları, kontür açılmaları, lokal ve serbest doku aktarımı uygulamaları kullanılabilir.

  Ankara Yara İzi Tedavisi 2023 Fiyatları

  Yara izi farklı nedenlerle insan vücudunda oluşabilmektedir. Bu durum kişiyi yaranın oluştuğu zamanı hatırlatma nedeniyle olumsuz etkileyebileceği gibi kişi yaranın oluşturduğu görünümden rahatsız da olabilir. Bu gibi durumlarda vücutta var olan yara izinin tedavi edilmesi mümkündür. Yara izinin geçirilmesi için farklı yöntemler kullanılabilir. Kullanılan yöntemler ve uygulama yapılan bölge, yara izi Ankara tedavisinin fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olabilir. Vücudunuzda bulunan yara izlerinden rahatsızsanız ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız kliniğimize başvurabilir, Op. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu’ndan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?